Poznaliśmy założenia wystawy stałej przygotowywanej w Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Na dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie urzędu marszałkowskiego koncepcję ekspozycji przestawił p.o. dyrektora Piotr Kondraciuk. W spotkaniu uczestniczył także Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomiej Bałaban.
Dr Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach, mówił o planach muzeum na ten rok, m.in. o wykładach otwartych przybliżających tematykę wypraw polarnych, jak również o współpracy ze środowiskiem lokalnym, czyli z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i szkołami.
– Nie było dotąd w Polsce centrum badań polarnych, dlatego cieszę się z zaangażowania w tę inicjatywę środowiska polarników polskich i zagranicznych. Muzeum ma pełnić rolę centrum naukowo-dydaktycznego i gromadzić zbiory, które są pamiątkami po osiągnięciach polskiego polarnictwa. Zanim jeszcze nastąpi otwarcie wystawy stałej, będziemy organizować spotkania z polarnikami, podróżnikami, myślimy o festiwalu filmów polarnych – zapewniał dr Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach.
Kondraciuk przedstawił także założenia wystawy stałej, która będzie składała się z kilku części:
- Historia wypraw polarnych: transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne (makiety lub wizualizacje 3D), polscy polarnicy.
- Kultura materialna rdzennych ludów północy: ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu.
- Flora i fauna Arktyki i Antarktyki.
- Wieczna zmarzlina i lodowce.
Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne eksponaty związane z ekwipunkiem polarników i sprzętem (helikopter, sanie, narty, skuter śnieżny itp.), a także zbiory geologiczne i przyrodnicze. Elementy narracyjne prezentowane będą na monitorach w formie animacji komputerowych…..