Ułatwienia dostępu

+ 48 81 859 59 13

sekretariat@mbppulawy.pl

Otwarte wt.-nd. w godz. 10.00 - 16.00

Założenia wystaw w muzeum

Poznaliśmy założenia wystawy stałej przygotowywanej w Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Na dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie urzędu marszałkowskiego koncepcję ekspozycji przestawił p.o. dyrektora Piotr Kondraciuk. W spotkaniu uczestniczył także Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomiej Bałaban.

Dr Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach, mówił o planach muzeum na ten rok, m.in. o wykładach otwartych przybliżających tematykę wypraw polarnych, jak również o współpracy ze środowiskiem lokalnym, czyli z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i szkołami.

– Nie było dotąd w Polsce centrum badań polarnych, dlatego cieszę się z zaangażowania w tę inicjatywę środowiska polarników polskich i zagranicznych. Muzeum ma pełnić rolę centrum naukowo-dydaktycznego i gromadzić zbiory, które są pamiątkami po osiągnięciach polskiego polarnictwa. Zanim jeszcze nastąpi otwarcie wystawy stałej, będziemy organizować spotkania z polarnikami, podróżnikami, myślimy o festiwalu filmów polarnych – zapewniał dr Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Kondraciuk przedstawił także założenia wystawy stałej, która będzie składała się z kilku części:

  1. Historia wypraw polarnych: transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne (makiety lub wizualizacje 3D), polscy polarnicy.
  2. Kultura materialna rdzennych ludów północy: ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu.
  3. Flora i fauna Arktyki i Antarktyki.
  4. Wieczna zmarzlina i lodowce.

Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne eksponaty związane z ekwipunkiem polarników i sprzętem (helikopter, sanie, narty, skuter śnieżny itp.), a także zbiory geologiczne i przyrodnicze. Elementy narracyjne prezentowane będą na monitorach w formie animacji komputerowych…..

Źródło:  @Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Muzeum jest instytucją współfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

Biuletyn informacji

Kontakt

Informacja

Status muzeum:
Otwarte wt.- nd.
w godz. 10.00 - 16.00

© 2022 Muzeum Badań Polarnych