Ułatwienia dostępu

logo muzeum

+ 48 81 859 59 13

sekretariat@mbppulawy.pl

Otwarte wt.-nd. w godz. 10.00 - 16.00

Sylwetka polarnika i powstańca warszawskiego Wojciecha Konstantego Krzemińskiego – w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Wojciech Konstanty Ekspedyt Krzemiński ps. „Grabowski” (1926-1981) – polski geodeta, geofizyk, polarnik, kapral podchorąży Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych, powstaniec warszawski.

Działalność w konspiracji przed wybuchem Powstania Warszawskiego

W maju 1941 r. Wojciech Krzemiński został zaprzysiężony w Hufcach Polskich, zorganizowanych przez Stanisława Sedlaczka, należał do 8 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej – był podharcmistrzem. W okresie wrzesień 1943 – 31 lipca 1944 r. ukończył Kurs Podchorążych i został przydzielony do kompanii harcerskiej batalionu „Gustaw” Zgrupowania „Radosław”.

Na fotografiach Wojciech Konstanty Krzemiński w trakcie ćwiczeń wojskowych tuż przez wybuchem Powstania Warszawskiego (fotografie ze zbioru rodziny Krzemińskich).

Udział w Powstaniu Warszawskim

Wojciech Konstanty Ekspedyt Krzemiński brał udział w Powstaniu Warszawskim jako kapral podchorąży, pseudonim „Grabowski”. Początkowo walczył na Woli, potem na Starym Mieście. 13 sierpnia został ranny w wyniku wybuchu czołgu pułapki na ulicy Kilińskiego; następnie podczas bombardowania zasypany w szpitalu polowym, przeszedł kanałami do Śródmieścia.

Po Powstaniu Warszawskim

Po kapitulacji Warszawy Wojciech Krzemiński został wywieziony ze szpitalem do obozu Stalag IV B w Zeithain koło Drezna. Po wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną przedostał się do Włoch, gdzie wstąpił do 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. 18 kwietnia 1946 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Broni Pancernej w stopniu kaprala. Został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Armii Krajowej oraz był uprawniony do noszenia Medalu Wojska i Brytyjskiego Medalu Wojny (The War Medal 1939/45).

Ćwierć wieku po Powstaniu – ekspedycja na Antarktydę i założenie Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego B. Dobrowolskiego

W 1958 r. W. K. Krzemiński zorganizował i kierował pierwszą polską wyprawą na Antarktydę, która 21 stycznia 1959 r. przejęła od Rosjan stację nazwaną później imieniem Antoniego Bolesława Dobrowolskiego w Oazie Bungera w Antarktydzie Wschodniej. Za osiągnięcia związane z wyprawą na Antarktydę Wojciech Krzemiński został w 1962 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Imieniem W. K. Krzemińskiego zostały nazwane przez rząd Australii w Antarktydzie Wschodniej Krzeminski Hills (66º16’30,0’’ S, 100º44’00,0’’ E) oraz Wojciech Panorama (66º16’45,0’’ S, 100º43’45,0’’ E).

Muzeum Badań Polarnych w Puławach, dzięki uprzejmości rodziny Wojciecha Konstantego Krzemińskiego, posiada w swoich zbiorach szereg cennych pamiątek z ekspedycji (1958/1959 i 1978/1979) do Oazy Bungera – jednego z najbardziej niedostępnych i tajemniczych miejsc na Ziemi, gdzie założona została w styczniu 1959 r. Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Stacją opiekuje się Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Materiał na podstawie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Krzemiński_(geodeta)

Muzeum jest instytucją współfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

Kontakt

Informacja

Status muzeum:
Otwarte wt.- nd.
w godz. 10.00 - 16.00

© 2022 Muzeum Badań Polarnych