Ułatwienia dostępu

+ 48 81 859 59 13

sekretariat@mbppulawy.pl

Otwarte wt.-nd. w godz. 10.00 - 16.00

Sesja popularnonaukowa dotycząca problematyki badań polarnych

W czwartek 14 grudnia 2023 r. w ramach porozumienia o współpracy między Polskim Towarzystwem Gleboznawczym a Muzeum Badań Polarnych w Puławach odbyła się sesja popularnonaukowa dotycząca problematyki badań polarnych, z uwzględnieniem gleb arktycznych. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Oddziałów: Puławskiego i Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego.

Sesję poprowadził dr inż. Jacek Niedźwiecki z Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB).

Tematy prezentacji:

  • “Muzeum Badań Polarnych w Puławach – nowy obiekt w edukacji geoturystycznej” – dr Andrzej Pawłowski, Muzeum Badań Polarnych w Puławach*/ Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie**;
  • „Gleby arktyczne południowego pobrzeża Bellsundu (Spitsbergenu) a środowiskowe uwarunkowania ich rozwoju” – dr Piotr Bartmiński, dr hab. prof. UMCS Jacek Chodorowski, Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformatyki UMCS w Lublinie;
  • „Życie i  praca na stacji polarnej w Calypsobyen (Spitsbergen)” – prof. dr hab. Andrzej Bieganowski, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie;
  • “Laboratorium w sercu Arktyki – Polska Stacja Polarna im. Stanisława Siedleckiego Hornsund na Spitsbergenie” – dr Jerzy Giżejewski, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie*/ Muzeum Badań Polarnych w Puławach**.

Na zakończenie spotkania pracownicy Muzeum zaprezentowali ekspozycje stałe i czasowe, w tym wystawę fotograficzną pt. „Barwy Arktyki – Spitsbergen” autorstwa prof. Piotra Zagórskiego z UMCS w Lublinie.

Muzeum jest instytucją współfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

Biuletyn informacji

Kontakt

Informacja

Status muzeum:
Otwarte wt.- nd.
w godz. 10.00 - 16.00

© 2022 Muzeum Badań Polarnych