Ułatwienia dostępu

+ 48 81 859 59 13

sekretariat@mbppulawy.pl

Otwarte wt.-nd. w godz. 10.00 - 16.00

Polskie Kobiety pod Biegunami

Historię wypraw i odkryć polarnych od starożytności do połowy XX w. w sposób zdecydowany zdominowali mężczyźni. I chociaż taki wniosek mogą wyciągnąć zwiedzający wystawę stałą (na dotychczasowym etapie funkcjonowania) w puławskim Muzeum, to rola Pań w polskiej polarystyce jest niebagatelna i nieoceniona.

Zanim jednak przyszła oferta Muzeum przybliży sylwetki i osiągnięcia polskich polarniczek, warto teraz  – z okazji Dnia Kobiet – wspomnieć o kilku postaciach:

  • Maria Agata Olech – botaniczka, pierwsza kierownik zimowej Polskiej Wyprawy Antarktycznej (1991-1993), twórczyni jednego z największych na świecie zielników antarktycznych (30 tys. okazów);
  • Joanna Pociask-Karteczka – geograf i hydrolog, która w Arktyce kilka razy otarła się o śmierć, m.in. stając oko w oko z niedźwiedziem polarnym;
  • Małgorzata Wojtaczka – pierwsza Polka, która zdobyła Biegun Południowy bez wsparcia z zewnętrz (25 stycznia 2017 r.);
  • Mariola Popińska – jako pierwsza osoba z Polski weszła (16 stycznia 1995 r.) na Masyw Vinsona – najwyższy masyw górski Antarktydy (4 892 m n.p.m.).

Polecamy książkę „Polarniczki”, w której autorka (uczestniczka wypraw do obu obszarów polarnych) – Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych.

W Dniu Kobiet, 8 marca, wszystkie Panie mogą zwiedzić Muzeum Badań Polarnych w Puławach za symboliczną złotówkę.

skalnica naprzeciwlistna (Saxifraga oppositifolia), fot. Joanna Perchaluk
skalnica naprzeciwlistna (Saxifraga oppositifolia), fot. Joanna Perchaluk

Muzeum jest instytucją współfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

Biuletyn informacji

Kontakt

Informacja

Status muzeum:
Otwarte wt.- nd.
w godz. 10.00 - 16.00

© 2022 Muzeum Badań Polarnych