Ułatwienia dostępu

+ 48 81 859 59 13

sekretariat@mbppulawy.pl

Otwarte wt.-nd. w godz. 10.00 - 16.00

O otwarciu muzeum na portalu polarniczki.pl

Bardzo się cieszę, że można już to ogłosić oficjalnie – 21 lutego 2024 roku uroczyście rozpoczęło swoją działalność Muzeum Badań Polarnych w Puławach. To pierwsza tego typu placówka w Polsce propagująca historię i badania naszych naukowców w Arktyce i Antarktyce.

Iskra

Z Muzeum jestem związana od kwietnia 2022 roku – wtedy zaproszono mnie do nowo powstałej Rady Muzealnej na stanowisko sekretarza.

Jednak kilka lat wcześniej poznałam Andrzeja Piotrowskiego – przyrodnika, muzealnika, miłośnika Syberii i badacza polskich śladów w tamtym odległym regionie, a przede wszystkim – pomysłodawcę Muzeum i jego pierwszego dyrektora.
Idea powstania muzeum polarnego w Polsce ma niechlubną, bo długą tradycję (biorąc pod uwagę fakt, że pierwsi polscy badacze polarni – Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski – dotarli do Antarktyki pod koniec XIX wieku), a starania Pana Andrzeja, żeby takie miejsce powstało, trwały od lat 90.

Pamiętam atmosferę naszych rozmów i ogromne zaangażowanie, z jakim opowiadał o tym projekcie. Od 5 stycznia 2022 roku nie ma z nami Pana Andrzeja. Ale na szczęście zapoczątkowana przez niego idea nie przepadła….

Całość artykułu można przeczytać na stronie polarniczki.pl 

Śmigłowiec Mi-2, Oaza Bungera, Antarktyda Wschodnia

Muzeum jest instytucją współfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

Biuletyn informacji

Kontakt

Informacja

Status muzeum:
Otwarte wt.- nd.
w godz. 10.00 - 16.00

© 2022 Muzeum Badań Polarnych