Ułatwienia dostępu

logo muzeum

+ 48 81 859 59 13

sekretariat@mbppulawy.pl

Otwarte wt.-nd. w godz. 10.00 - 16.00

MUZEUM i BADAŃ POLARNYCH w Puławach
Noc Muzeów 13 maja,
godz. 15:00 – 22.00
ul. 4 Pułku Piechoty Wojska Polskiego 18

Rozpoczęcie o 16.00 przy Świątyni Sybilli i przejście do Muzeum.

Zwiedzanie I części wystawy stałej i wystaw czasowych:

Plastikowe morze; Krajobrazy polarne i subpolarne;

16.00Od Przeszłości ku Przyszłości – spod Sybilli na Bieguny – spacer z opowieścią o ciekawostkach geologicznych okolic Puław i Małopolskiego Przełomu Wisły – dr Andrzej Pawłowski, Muzeum Badań Polarnych.


17.00wykład Dagmary Bożek w Muzeum Badań Polarnych.

Tytuł wykładu: Jak daleko jest z Puław do bieguna? Historia polskich badań polarnych w pigułce.


Opis: Ile Polska ma stacji polarnych? Kim był Henryk Arctowski? Czy kobiety pracujące w stacji polarnej noszą sukienki? Ilu polarników mieszka w Polsce? – to tylko wybrane z pytań, które mogą nam chodzić po głowie, kiedy myślimy o badaniach polarnych. Choć temat wydaje się egzotyczny i daleki, historia polskiej polarystyki ma ponad sto lat! Serdecznie zapraszamy na wykład o przeszłości, ale i codzienności polskich stacji polarnych, z których okien widać groźne niedźwiedzie polarne lub sympatyczne pingwiny.

Prelegentka: Dagmara Bożek – specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji w Instytucie Geofizyki PAN, polarniczka, autorka książek o tematyce polarnej. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Pracuje w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych, promujących badania w obszarach polarnych. Laureatka Nagrody Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego. Na projekt „Polarniczki” poświęcony kobietom pracującym na stacjach polarnych otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalistka konkursu Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Animator”.

Muzeum jest instytucją współfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

Kontakt

Informacja

Status muzeum:
Otwarte wt.- nd.
w godz. 10.00 - 16.00

© 2022 Muzeum Badań Polarnych