Ułatwienia dostępu

+ 48 81 859 59 13

sekretariat@mbppulawy.pl

Otwarte wt.-nd. w godz. 10.00 - 16.00

Antarktyczne historie w artystycznej interpretacji dr. Jakuba Wawrzaka

     W październiku 2023 roku Muzeum Badań Polarnych w Puławach udostępniło zwiedzającym kolejne pomieszczenie ekspozycyjne prezentujące wieloletni projekt artystyczno-badawczy pt. „Oaza” autorstwa Jakuba Wawrzaka.

     Na interdyscyplinarną realizację składają się m.in. cykl 14 fotografii, trzy makiety modelarskie, grafika cyfrowa oraz zdjęcie satelitarne Oazy Bungera. Inspirację dla cyklu fotograficznego stanowiła historia Polskiej Stacji Polarnej im. A. B. Dobrowolskiego (daw. Oazis), położonej w Antarktydzie Wschodniej. Makieta obejmująca budynki oraz najbliższą okolicę placówki została wyeksponowana w sali audytoryjnej Muzeum. Jej tytuł i dodatkowe elementy (m.in. kontenery morskie i namioty) nawiązują do 4. Wyprawy Geofizycznej, która w styczniu 2022 roku przywróciła stację do życia po ponad 40-letniej hibernacji. Zestawowi zdjęć towarzyszy model pomieszczenia sypialnego.
    Wystawę dopełniają dwa filmy traktujące o procesie realizacji projektu i historii wspomnianego miejsca. Największa makieta, wykonana w skali 1:4 oraz grafika cyfrowa, zaprezentowana w formie wydruku wielkoformatowego, ukazują wnętrze pobliskiej „Oazy 2″.

Jakub Wawrzak (ur. 1989) ukończył studia magisterskie w 2013 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, specjalność Intermedia i Multimedia. W roku 2014 podjął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Sztuk Wizualnych UTP w Bydgoszczy. W roku 2017 ponownie związał się z macierzystą uczelnią jako asystent w Pracowni Grafiki Multimedialnej Katedry Grafiki UMK. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta.
W 2018 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Obrazy wirtualne a fenomen recepcji dioramy” uzyskując stopień naukowy doktora sztuk plastycznych w zakresie sztuk pięknych.

Część teoretyczna pracy doktorskiej analizuje fenomen recepcji dioramy (makiety przestrzennej) rozumianej jako medium kulturotwórcze, narzędzie poznawcze i metoda pracy twórczej.
Część artystyczna obejmuje wieloelementową realizację, na którą składają się m.in. makieta przestrzenna i cykl czarno-białych fotografii zatytułowany Oaza.

W latach 2016- 2022 wziął udział w ponad 40 wystawach artystycznych w kraju i za granicą (kilkanaście wystaw międzynarodowych). Działalność artystyczna przyniosła mu ponad 30 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Muzeum jest instytucją współfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Lubelskiego.

Biuletyn informacji

Kontakt

Informacja

Status muzeum:
Otwarte wt.- nd.
w godz. 10.00 - 16.00

© 2022 Muzeum Badań Polarnych